Browse By

Advertising

Category Archives: Uncategorized

УБАВИНА КОЈА ОСВОЈУВА! Снежна идила од манастирот Свето Преображение во село Зрзе (Фото)

Maнастирот Свето Преображение во село Зрзе е убав во текот на целата година, но зимата и снегот го прават вистински рај на земјата. Ваква убавина вреди да се посети секогаш… Извор: infomax.mk

ЌЕРКАТА Е ТАА КОЈА СЕКОГАШ ЌЕ ВИ ЈА ОТВОРИ ВРАТАТА: Поучна приказна што ви ја стопли душата

По свадбата на еден млад брачен пар, на првиот ден од нивниот заеднички живот младенците одлучиле никому да не ја отвораат вратата од нивниот дом, со цел да си посветат повеќе внимание еден на друг. Тој ден направиле договор – не се отвора вратата за

Јелена Карлеуша се разведува! Душко во нејзиниот телефон наишол на скандалозна преписка со овој фудбалер. Невиден скандал на естрада

Јелена Карлеуша и Душко Тошиќ западнале во сериозна криза. Проблемите во рајот се случил на настапот на Јелена за дочек на Новата 2019 година. Поп дивата, спрема некои сознанија, и засметало тоа што нејзиниот Душко испратил пијалок на соседната маса. Јелена го прекинала настапот и

18-годишниот Марко создаде дрон кој ќе ги чува дрвјата од разболување

Со дрон до поздрава животна средина. Детската желба на 18 годишниот Марко го поттикнала да создаде дрон кој ќе ги чува дрвјата од разболување, пренесува Канал 5. За неговиот изум тој доби и грант од Фондот за иновации. Марко е самоук. За технологијата најмногу учи

Христос се роди, честит Божиќ!

„Раѓањето на нашиот Господ и Спасител Исус Христос е осмислувањето на нашето постоење. Со раѓањето на Исус Христос, нашиот живот повторно доби смисла, затоа што до тогаш, заради гревот, човекот испадна од заедницата со Бога и постана смртен и несреќен и неговиот живот немаше смисла.

За срам сте: Дечко буквално прегазен од контролори во ЈСП (Фото)

На фб статусот кој го објави Зоран Трпчевски објаснува дека дошло до некаков лош инцидент но причината не е позната: Еве во каква држава живееме во која владее законот на посилниот. Линија бр.2 некаде околу 12:35 часот…двајца контролори на ЈСП буквално со нозе го газеа

Немој да наздравувате никогаш со чаша вода! позади ова се крие страшно древно верување

Мора да сте слушнале од многумина дека никогаш не треба да се наздравува со чаша вода. Иако ова може да звучи смешно или глупаво, но позади секое ајде ,,малку да се чукнеме‘‘, се крие античко и ни малку наивно верување. Коренот на ова верување е

Професор за најважната лекција во животот

Видео кое навистина ќе ви ги отвори очите, универзитетски професор ги учи своите студенти за вредностите кои владеат во денешниот модерен, капиталистички свет. Професорот вади 20 долари и ги прашува студентите дали некој ги сака тие 20 долари, на што сите одговараат “да”. Потоа ги

Македонско искуство: Работа на брод

Момче од Скопје кое речиси секоја сезона работи на брод и поминува по 6 месеци во најлуксузните крузери кои крстарат по светот, по неверојатни егзотични места направи свое видео кое е објавено на youtube. Момчето работи како фотограф па направило компилација од фотографии и видеа,

20 идеи за новогодишни украси што може да ги направите сами

Се ближат новогодишните и божикните празници и време е да размислувате за украсување на домот и работниот простор. Ако сакате да не го оптоварувате буџетот со купување нови украси, но и да ја изразите вашата креативност, направете сами украси од предмети што ги имате дома.