Connect with us

Uncategorized

„Самиот асфалт гореше“ – Доктор и медицинска сестра од Брзата помош први стигнале на местото на несреќата (Видео)

Published

on

До запалениот македонски автобус на автопатот Струма први стигнаа д-р Бојко Господинов и медицинската сестра Албена Крумова од Итната помош во Перник и почнаа да помагаат.

„Првото нешто што го видов беше колку силно гореше автобусот. Колку беше повисоко, толку повисок беше пламенот. Имаше истурено гориво – се запали дел од горивото на асфалтот. Самиот асфалт гореше“, се присети д-р Господинов.

Лекарот и медицинската сестра веднаш поминале низ заштитната ограда за да помогнат.

„Неколку луѓе дојдоа до нас. Брзата помош генерално има три седишта – едно лежечко и две седечки. Најтешко повреденото лице беше ставено на носилка, уште две – на седиштата, а еден – да седи на подот од брзата помош“, изјави докторот.

Брзата помош ги пренела настраданите во Пирогов.

Медицинската сестра Албена Крумова се сеќава на ужасот во очите на луѓето кои излегоа од запалениот автобус.

„Девојката беше боса, претпоставувам дека е 17-годишна девојка, најмногу контактиравме со неа. Лицето и рацете и беа поцрнети, со рани од изгорениците, што поскоро ги однесовме во Брза помош за да ги пренесеме“, изјави медицинската сестра.

Видео:

https://btvnovinite.bg/bulgaria/specialno-svidetelski-razkaz-na-medicite-otzovali-se-sled-katastrofata-na-struma.html

Uncategorized

,,Кое војување мори овцо една неписмена!“

Published

on

Според Славјанка Петровска, сајбер нападите се дел од една голема хибридна војна која и се случува и на Македонија, пишува ИТ експертот Роберт Милески реагирајќи на ставот на министерката која хаосот со заштитата на државните дигитални податоци и заканите за бомби во училиштата ги поврзува со хибридна војна.

„Очигледно дека зборуваме за најсовремениот начин на војување, односно војување со неконвенционални средства“, вели Петровска, на што Милески реагира со предлог во кој Петровска непристојно ја нарекува по животно кое дава млеко и волна.

,,Кое војување мори овцо една неписмена! Само што ги спроведовте моите инструкции како да се постапи во ваква ситуација, ВЕДНАШ прекинаа сите закани. Еве вложете во мене, дајте ми 5 милиони евра што со едно напаствие ви го решив проблемот со кој бевте немоќни да се соочите повеќе од 6 месеци.

Овчички комуњарски.. блееееее..”, пишува Милески за чија реакција нема никаков демант од Министерството за одбрана, владата или Петровска.

Милески е ИТ експерт чија фирма работи во повеќе странски држави и соработува со глобални играчи во овој бизнис.

Continue Reading

Uncategorized

Мало девојче вози сноуборд како професионалец (Видео)

Published

on

Од зимски компилации издвојуваме:

https://fb.watch/iZGLzyE6Lk/

Continue Reading

Uncategorized

(Вознемирувачко видео) „Анима мунди“: Ние сме опкружени со дивјаци, а животните во Македонија се изложени на терор

Published

on

„Анима мунди“ објави вознемирувачко видео на кое се гледаат две лица како измачуваат куче. Го држат врзано и го удираат со црево. Од „Анима мунди“ бараат најстрога казна и одземање на секое животно што го поседуваат овие лица.

„Ајде да видиме дали уште ќе јаде кокошки“, велат тие на видеото.

„Ние сме опкружени со дивјаци, а животните во Македонија се изложени на терор каков што не може да се објасни! Видео најдено на страната на Стефан Ташков од Радовиш во кое со ваква најава се гордее и јавно се фали. Итно најстрога казна и одземање на секое животно што го поседуваат овие малоумници и садисти, итна кривична одговорност! Итно спроведување инспекциски надзор на АХВ, полициски истраги во секој град и село во Македонија зошто пред очите на сите – неказнето – те со отрови, камшици, те со пушки, се спроведуваат убиства или се мачат живи битија, дела за кои секој би бил затворски санкциониран во секоја нормална држава во светот. Не да се тормозат и казнуваат активисти за секаква тривијалност и глупост, туку монструмите, кои се меѓу нас, кои фрапантно, без страв и срам ги прекршуваат Законот за заштита и благосостојба на животните и Кривичниот закон. Позиција за животни, најстроги казни за мачење и убивање на животните, нивна примена наместо празни зборови на хартија!“, велат од здружението.

Од таму додаваат дека институционалниот молк ги охрабрува социопатите, насилниците, како и дека институционалната зачмаеност е директен причинител и резултира во сериозни и неповратни општествени девијации во Македонија.

Видеото може да го погледнете ТУКА

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

Трендинг

Copyright © 2021 Булевар.мк