Connect with us

Uncategorized

ГУГЛ“ ЌЕ ИНВЕСТИРА 2,2 МИЛИЈАРДИ ЕВРА ВО ГРЦИЈА И ЌЕ ОТВОРИ 20.000 РАБОТНИ МЕСТА

Published

on

„Гугл“ објави дека ќе воспостави своја инфраструктура за услуги во облак (cloud services) во Грција, давајќи ѝ поттик на земјата во обидите да стане светски технолошки центар.

Договорот предвидува инвестиции од 2,2 милијарди евра и отворање околу 20.000 работни места до 2030 година, кажа грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис.

Пред две години, и „Мајкрософт“ најави дека ќе гради три центри за податоци во областа на Атина, во инвестиција вредна една милијарда долари.

Како што беше кажано, новата инвестиција ќе им овозможи на организациите подобро да ги користат нивните податоци, ќе помогне да се намали латентноста и ќе ја зголеми безбедноста на корисниците од сајберзаканите.

Клауд одделот на „Амазон“ исто така ја отвори својата прва канцеларија во Грција лани.

Uncategorized

Апасиев: Албанија лансираше сателит во вселената, Северџанистан се мачи да лансира топла вода во студентските

Published

on

Continue Reading

Uncategorized

Нови вртоглави цени на горивата: Дизелот поскапува за 3, а бензините за 2.5 денари

Published

on

Бензинот  ЕУРОСУПЕР БС-95 и Екстра лесното масло за домаќинство на (ЕЛ-1) од ноќеска на полноќ поскапуваат за 2,5 денари по литар,  ЕУРОСУПЕР БС-98 за два денари, а за три денари ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V), одлучи денеска Регулаторна.

Бензинот ЕУРОСУПЕР БС-95 и Екстра лесното масло за домаќинство на (ЕЛ-1) од ноќеска на полноќ поскапуваат за 2,5 денари по литар, ЕУРОСУПЕР БС-98 за два денари, а за три денари ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V), одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика.

Новата цена на ЕУРОСУПЕР БС-95 изнесува 89 денари за литар, а 91 денар на ЕУРОСУПЕР БС-98. Литар Екстра лесно масло за домаќинство на (ЕЛ-1) ќе се продава за 97 денари, а по 100,5 денари ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V).

Се зголемува и цената на Мазутот М-1 НС, за 0,668 денари, и ќе изнесува 51,920 денари за килограм.

Малопродажните цени на нафтените деривати согласно со Методологијата за формирање на цените, се зголемуваат во просек за 2,43 проценти.

Continue Reading

Uncategorized

Џамбаски: Се распадна Југославија, време е да се урне и македонизмот

Published

on

Бугарскиот европратеник Ангел Џамбаски повторно провоцираше на својот фејсбук профил, каде напиша, 

За последен пат, Цар Борис III обединител е симбол на ослободувањето и единството на Бугарите.

Тој по повод случувањата околу отворањето на бугарскиот клуб „Цар Борис Трети“ во Охрид му одговори и на македонскиот министер за надворешни работи Бујар Османи:

„Ова господине Османи не е провокација, туку факт. Годините на лаги и пропаганда на Коминтерната не можат да ја променат историјата. И тоа покажува дека бугарските чети биле пречекани како ослободители со цвеќиња и бугарски песни. Иван Михаилов, кој го мразат сите Македонци, вели: ‘Кога во 1941 година се отворија бугарските училишта во Македонија, никаде немаше бунт и не се бараа други училишта’.

Крајно време е политичарите крај Вардар да сфатат дека нивниот страв од колапс на лагата не ја оправдува омразата и репресијата кон Бугарите. Југославија се распадна, време е да се урне нејзиниот последен бастион – македонизмот“, напиша Џамбаски.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

Трендинг

Copyright © 2021 Булевар.мк