Connect with us

Приказни

„Водевме љубов четири пати дневно”

Published

on

Гери Хол доби аванс од 500.000 фунти за нејзината автобиографија пред речиси петнаесет години. Една од најубавите жени на светот и супермодел која стана актерка конечно го разголи својот живот и ги откри детали од неа и  од најозлогласената светска рок ѕвезда – Мик Џегер.

Откритијата, кои Џегер сугерираше дека повеќе би сакал да ги „однесе во гроб“, вклучуваат дека тој постојано ја изневерувал во текот на нивната 23-годишна врска. Во извадок од книгата, Хол раскажува како била заведена од Џегер како тинејџерка и се свршила со легендата на поп музиката Брајан Фери.

Џери Хол вели дека никогаш не можела да го промени начинот на кој живеел фронтменот. Таа го опишува Џегер како „опасен сексуален предатор“ кој бил одвикнат од хероин, но неговата зависност од дрога ја заменил со секс.

Но, и покрај неговото неверство, госпоѓицата Хол ја открива нејзината неуморна љубов кон маж кој бил нежен и шармантен и имал „талент за чувство“.

Хол открива како го напуштила Фери по страсниот одмор во Мароко со Џегер.

„Последните тинејџерски години ги поминав со Брајан. Често бев гласна и бунтовна. Брајан се обидуваше да го смири тоа од мене и понекогаш се држев против него. Сега се најдов себеси како размислувам за Мик – и тоа ме загрижи…Содржината продолжува после огласот

Брајан ме покани да останам во неговата куќа во Лондон додека не се вратам во Њујорк и во текот на тие неколку дена Брајан и јас се заљубивме еден во друг. Јас имав 19, а тој 30. И двајцата чувствувавме дека го најдовме тоа што го баравме. Брајан ме покани да го поминам тој Божиќ со него и потоа да одиме на одмор во Мистик. По четири идилични недели ме запроси со прекрасен веренички прстен во облик на цвет со рубин и дијамант. Бев толку заљубена.

Но, соништата што ги имав за нашиот заеднички живот се распаѓаа.

Подоцна во 1976 година – годината кога го запознав Мик – Брајан почна да пишува песни за соло албум и стана нерасположен. Беше студена зима и се чувствував осамено.

Мик беше нежен, шармантен, смешен и фасцинантен. Ми се допадна начинот на кој се чинеше дека не се грижи што мислат луѓето за него. Беше самоуверен, кул и имаше контрола. Од тој момент, Мик ме опседна, ми праќаше цвеќиња и ме кани на вечери каде што секогаш седеше до мене. Бев поласкана.

Почнав афера со него под услов таа да заврши на крајот на летото кога Брајан ќе се врати од турнејата. Му реков на Мајк дека можам да го гледам само секој втор ден. Беше залуден обид да го заштитам моето срце бидејќи се заљубив во него. Мик ми кажа дека зема ЛСД секој ден во текот на шеесеттите. Призна и дека пушел хероин. Бев згрозена. Му реков дека не можам да го гледам ако се дрогира: „Оди си и не се враќај додека не си стрејт.“ Тој го направи тоа – имаше неверојатна волја.

Јас и Мик се гледавме дискретно до крајот на летот. За мојот 21-ви роденден во јули, тој ми подари извонреден пар винтиџ обетки со дијамантски обрач. Кога заврши летото, во солзи се збогувавме.

Тој молеше да ме види повторно, ми кажа колку му недостасувам, па се договоривме да се видиме додека настапувам на некои претстави во Париз. Се чувствував ужасно мрастроено.

Ми недостигаше Мик – знаев дека тоа што го имавме сè уште не е готово.

Отидов во Париз и штом го видов Мик знаев дека сакам да бидам со него.

Мојата љубов беше толку силна што не можев да направам ништо освен да го следам Мик каде и да ме води. Знаев дека има репутација на женкар и дека сè уште е оженет, дури и ако не живеел со Бјанка ниту една година, но се надевав. Го убедив да го остави хероинот – но не можев да го тргнам и од девојките. Изнајмивме стан во Париз до Нотр Дам. Водевме љубов четири пати на ден, си ги киневме алиштата. Никогаш не ни беше досадно. Како девојка на Мајк, живеев постојано во центарот на вниманието.

Потоа, постојано слушав приказни за него да излегува со други жени. Мик беше опасен сексуален предатор иако јас го сакав и тој ми се заколна на својата неуморна љубов, се чувствував несигурна во врска со него.

Го одвикнав од дрогата, но тој ја замени со секс. Уште во нашите рани денови, моите инстинкти ми кажуваа дека тој не може, а да не биде со други жени, а кога добивме и  деца, читав за  аферите на Миг и  во весниците“.

Фото: Принтскрин/Профимедиа

Приказни

Тежок живот поминав, да не даде Господ вака на никој, не сакам да барам од луѓето и да буричкам по канти, колку ќе заработам толку – Тетка Ѓурѓа од Карпош (Видео)

Published

on

– Тежок живот поминав, да не даде Господ вака на никој, не сакам да барам од луѓето и да буричкам по канти, колку ќе заработам толку, понекогаш само за леб и сол, вака 91-годишната Баба Ѓурга го започнува своето сведоштво.

Продава цвеќе во Карпош, позади Лептокарија за да обезбеди храна за нејзе и нејзиното семејство. Нејзиниот сопруг 30 години е неподвижен а неодамна починала и една од нејзините три деца. Дополнителен проблем за Баба Ѓурга на целата мака е што пред еден месец спремајќи ги цвеќињата се лизнала и ја скршила раката.

Доколку се најдете во населба Карпош, позади Лептокарија, побарајте ја Баба Ѓурга и купете цвеќе, ако ништо повеќе барем за да ја поздравите оваа храбра жена која и покрај сите маки му се радува на животот и не се откажува.

https://fb.watch/mWGd9V91JX/?mibextid=Nif5oz

Continue Reading

Приказни

Емотивно сведочење на Ева: Јас сум била бебе, татко ми со ногата ја искршил вратата ја грабнал мајка ми и брзо се симнале од зградата која се нишала како брод …

Published

on

Денеска Скопје се сеќава на разузнавачкиот земјотрес од 1963 година, а сеќавањата за блиските загинати сеуште се меѓу скопјани кои и после 60 години се сеќаваат на катастрофата која не треба да се повтори.

Во тоа кобно утро, кога поголемиот дел од жителите беа во длабок сон, околу 1.100 жители никогаш не се разбудија, најмалку 3.000 беа повредени. Околу 200.000 лица останаа без покрив над главата. Оваа природна катастрофа е најголемата во македонската историја.

Старите скопјани и денес се сеќавањаат и раскажуваат за земјотресот.  Тие своите спомени ги раскажаа во групата Стари Скопјани.

ВИДЕО) Скопје тагува: 56 години од кобните 20 секунди на 26-ти јули 1963-та

Во едно од нив Светле Камџијаш раскажува дека таа е родена по земјотресот, но љубовта на нејзините родители започнала од овој трагичен момент. 

„Така започнала и љубовта на моите родители, додека “кампувале” на брегот на Вардар, во страв дека може да удри нов бран тресење“, раскажува Светле.

Таа го раскажува и искуството на нејзината мајка која грабнала бебето на вујко и (мојата братучетка) и летнала надвор, преку дворот на тогашна Комерцијална банка, право на брегот на Вардар. Бебето исто така осетило дека нешто страшно се случува и ја избербатило по ноќницата. Кога стасала и погледнала пред себе, кон Офицорскиот дом, веќе го немало. На негово место полека спласнувал густ облак жолта прав. 

Ева Јанчева Петрушевска била 8 – месечно бебе за време на земјотресот. 

„Јас сум била 8 ипол месечно бебе. Кога почнало силно да тресе татко ми со се корпата во која сум спиела прво ме земал мене и почнал силно да вика по мајка ми ( која била тие мигови во тоалетот) веднаш да трча по него. Се симнал татко ми од зградата додека уште тресело, а мајка ми ја немало се уште. Ме оставил татко ми на некои соседи да ме причуваат и во дел од минута ( на првиот спрат ) повторно се качил горе. Зградата се лулала како брод на немирно море. Вратата од тоалетот се заглавила, бољерот паднал , а мајка ми така чучната со рацете над глава мислела дека тоа се нејзините последни мигови од животот. Татко ми со ногата ја искршил вратата ја грабнал мајка ми и брзо се симнале долу“, раскажува Ева. 

Веста за земјотресот многу брзо се раширила во регионот, а потресот се почувствувал и во соседните земји. За едно вакво искуство раскажува Билјана Топко која во тој период живеела во Метохија. Таа раскажува дека во време на земјотресот имала 6 години.

Паметам дека татко ми ме извлече од кревет, зборувајќи ми дека станува збор за земјотрес. Ми кажа дека е силен потрес, кој најверојатно се случил во Скопје. После неколку денови слушнавме дека докторката Љубинка од Скопје загинала во земјотресот. Потоа уште долг период, моите родители од платата одвојуваа средства за солидарниот фонд формирана за таа намена„, раскажува Билјана.

Своето искуство со земјотресот го раскажува и Велјанка Пандиловска.

Осетот на тресење беше језив, а сите избегавме надвор по скалите кои беа одвоени од зградата. Сите бевме избезумени. Во тој момент јас тргнав кон старата воена болница која не беше многу далеку од нас. Во непосредна близина на болницата имаше фурна, за жал тоа утро загинаа сите кои чекале за леб во тој момент. Лоша слика, луѓе голи и со пижами…секој земал по некое ќебе со себе“, раскажува Велјанка.

Мимоза Вујошевиќ раскажува за еден дел од нејзиното сеќавање по земјотресот. Првиот момент е куче кое цвилело само и напуштено во зграда која половина била срушена, а за вториот момент вели:  

Целиот град го поминавме пешки за да стигнеме до зградата во која требаше да се преселиме, тоа беше познатата 13-ка во Карпош, зградата беше срамнета со земја и никој немаше жив. Сите плачевме гушнати, но никогаш нема да дознаам дали од тага за погинатите или од среќа што останавме живи, заклучува Мимоза.

По земјотресот градот почнал да се гради според модерните проекти на Јапонецот Кензо Танте и на Адолф Циборовски. Старата Железничка Станица денес е „Музеј на Град Скопје“ и преставува симбол на големиот земјотрес.Часовникот на станицата е засекогаш сопрен на фаталните пет часот и седумнаест минути.

Скопје после 58 години е модерна метропола, но скопјани никогаш нема да ги избришат сеќавањата за тој кобен ден. Борко Зафировски кој денеска се сеќава на сликата која зад себе оставил катастрофалниот земјотрес за тв 24 вели дека на свои 14 години заедно со група граѓани и свои соученици помагал во градењето на хангарите каде сега е изградена гиманзијата Јосип Броз Тито.

Зафировски вели дека биле потребни денови за луѓето да се вратат во своите домови, се спиело под ведро небо и во шатори, а неговото семјество сместило повеќе фамилии во нивната куќа која делумно била оштетена.

Секоја година скопјани со едниствена порака никогаш да не се повтори таква трагедија..а Борко Зафировски вели:

Да продолжиме да го развиваме Скопје со ентузијазмот со кој беше обновуван од рушевините, напиша денеска и претседателот Стево Пендаровски на својот фејсбук профил. 

Домашни и странски делегации пак денеска положија цвеќе пред споменикот на заганатите во скопскиот земјотрес во 1963- та.

Continue Reading

Приказни

Хит фотка: Штотуку родено бебе се насмеало кога го видело својот татко

Published

on

Раѓањето на детето е посебен момент за секој родител, а многумина токму поради тоа ги прават првите фотографии од бебето уште во породилната сала.

Така родителите на преслаткото девојче Антонела успеале да направат навистина посебна фотографија само неколку моменти по нејзиното раѓање.

Имено, штотуку роденото девојче му се насмеало на својот татко, а фотографијата од преслаткиот момент расположи многумина. Мајката Тарсила Роса Кордеиро е убедена дека малата Антонела го препознала гласот на својот татко кој во текот на бременоста секојдневно разговарал со неа.

„Кога се роди, ја ставија во моите прегратки да спие. Но, штом нејзиниот татко ѝ се обрати, таа ги отвори очите и се насмевна“, раскажала мајката.

„Секогаш ѝ велеше дека многу ја сака. Наутро ѝ посакуваше добро утро, а навечер ѝ велеше „добра ноќ“. Ме галеше по стомакот и ѝ зборуваше. И штом се роди, ја повтори реченицата која ѝ ја кажуваше кога доаѓаше од работа – ‘еј бебе, тато пристигна’“, додала Тарсила.

Таткото Флавио Диего Вилела вели дека се чувствувал прекрасно кога неговата ќерка му се насмеала.

„Мислев дека знам што е вистинска љубов, но немав поим додека не ја здогледав таа најискрена насмевка на светот“, порачал тој.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

Трендинг

Copyright © 2021 Булевар.мк