Connect with us

Европа

Се расипаа банкоматите во Ирска, луѓето подигаа и по 1000 евра и со нула салдо на нивните сметки

Published

on

Банката на Ирска се соочи со криза откако многу нејзини клиенти се собраа на банкоматите обидувајќи се да го искористат компјутерски дефект. Илјадници луѓе се наредија пред филијалите за да подигнат пари што ги немаат на сметките. Во некои случаи, грешка во онлајн апликацијата им дозволуваше на луѓето без пари на нивната сметка да префрлат до 1.000 евра.

Дејли Мејл објави дека банката ги известила клиентите во раните попладневни часови дека има проблем со нејзината онлајн апликација за лично банкарство и веб-страница, откако претходно била преплавена со поплаки од клиенти.

До вечерта, клиентите на банките открија дека можат да подигнат готовина од банкомати иако имаат малку пари на нивните сметки. На властите им беше наложено да ги исчистат редиците надвор од банкоматите додека луѓето стоеја обидувајќи се да ја искористат грешката.

Откако веста се рашири на социјалните мрежи, избезуменото повлекување готовина продолжи во Даблин, Лимерик и Наван. Полицијата се обидуваше да ги запре, а граѓаните беа предупредени дека не постои бесплатна готовина и дека сите пари ќе мора да се вратат.

Европа

50 ИЛЈАДИ ЕВРА ЗА ДА ЖИВЕЕТЕ НА СЕЛО: Швацарија објави оглас, еве кои се условите

Published

on

Швајцарското село Албинен во кантонот Вале нуди повеќе од 50.000 евра на семејствата кои се подготвени да се преселат на 1.300 метри надморска височина каде што ќе ги пречека недопрената природа.

Имено, ова живописно село сместено на планинска падина последните години се соочува со проблем на депопулација поради недостиг на работа, а бидејќи има само околу 200 жители, швајцарската влада одлучила да им плати на луѓето да се преселат.

Владата нуди 25.000 евра за возрасен, 50.000 евра за двочлено семејство и дополнителни 10.000 евра по дете. Сепак, постојат неколку услови што мора да ги исполните.

10 години на село

Имено, сите оние кои сакаат да дојдат и да живеат тука од својата работа мора да бидат помлади од 45 години. Покрај тоа, тие мора да останат да живеат во селото најмалку 10 години.

Добиената финансиска поддршка мора да ја вложите во купување на недвижен имот со минимална вредност од 200.000 евра и тој да стане ваш постојан дом, а не второ живеалиште. Доколку ги прекршите условите, ќе мора да ги вратите парите на државата.

Дополнително, за да аплицирате, мора да сте швајцарски државјанин или да имате дозвола за постојан престој (Дозвола В). За оние кои доаѓаат од земја членка на Европската унија, дозволата може да се добие за пет години.

Continue Reading

Европа

(Видео) Поплавите во Словенија се гледаат од вселената: сателитските снимки го покажуваат размерот на катастрофата

Published

on

Големи поплави ја погодија Словенија на крајот на минатата недела, додека во Хрватска бројни реки соборија рекорди кога станува збор за нивото на водата.

Поплавите се забележани и од вселената. Споредбата на сателитски снимки Сентинел-1 САР пред поплавите на 24 јули и на денот на највисокото ниво на водата на 5 август ги покажува размерите на катастрофата, пишува „Н1“.

Според првата проценка, поплавената површина на овој простор е околу 13 километри квадратни.

Делови од Словенија се’ уште се поплавени, а многу патишта се затворени, јави денес словенечката новинска агенција СТА.

За вечерва се најавени нови врнежи со грмежи.

Continue Reading

Европа

Возрасни Грци претепани на Халкидики: Не тепаше менаџер зошто седевме на пешкири после лежалките (Видео)

Published

on

Постара брачна двојка од Грција во тамошните медиуми се жали на жесток напад од страна на менаџер на бар на плажа на Халидики само затоа што сакале да се избањаат на плажа.

Во меѓувреме грчките граѓани се мобилизираа и со протести бараат слободен пристап до плажите. „Движењето пешкир“ алармира за малтерирање на капачите и дури физички напади врз нив од страна на концесионери на плажи или нивни работници.

Грчката телевизија МЕГА објави сведоштво на брачен пар на Халкидики кои биле жртви на дивјачки ќотек кога сакале да седат на пешкири на плажа.

плажа ќе биде слободна“ демонстрантите се приклучуваат на се помасовното „Движење пешкир“ низ Грција, бидејќи прекршувањата на плажите станаа норма со текот на годините.

Членовите на движењето го нагласија фактот што лежалките се поставени премногу блиску до морето.

https://youtu.be/tPvqFTfLc38

„Бараме да го почитуваат законот што е донесен каде јасно пишува дека првите лежалки мора да бидат на пет метри од морето, а некаде тие се и во морето“, истакнаа граѓаните.

Тие се пожалија и дека во некои случаи има и обезбедувачи кои не дозволуваат луѓето да пристапат на плажа на која се наоѓаат барови и таверни, каде мора да платат минимум 20 евра за лежалка, а цените растат зависно од редот и достигнуваат и до 150 евра.

Собирите кои се одржаа по повик на онлајн групата „Граѓанско движење за слободни и достапни плажи на Халкидики“, која во рок од три дена собра повеќе од 8.000 членови, се очекува да продолжат.

https://youtu.be/ZtXsKVv5gmI

Движењето Пешкир почна од плажите во Наксос, Парос и Родос пред неколку недели каде по протестите на грчките туристи плажите запоседнати од закупци на барови почнаа да се „ослободуваат“ од премногу натрупаните чадори, па се прошири и на другите туристички региони во Грција каде исто така се бара ослободување на јавниот простор.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

Трендинг

Copyright © 2021 Булевар.мк