Connect with us

Свет

Рибари спасија новороденче ставено во ранец и фрлено во река

Published

on

Новороденче чудесно успеало да преживее откако било ставено во ранец еднаш по породувањето и било фрлено од мост во река. Очевидци за полицијата изјавиле дека виделе маж како фрла ранец во реката Капибарибе во Сан Лоренцо да Мата во Бразил. Сè се случило утрото на 17 ноември.

Двајца рибари под мостот го спасиле бебето откако виделе како чантата паднала во реката и го слушнале плачот на бебето, пренесува „Дејли „мејл“.

Кога го отворив, внатре имаше бебе. Почнав да плачам, рекол за бразилските медиуми еден од рибарите.

Тие веднаш повикале полиција, која го однела бебето во болница. Според локалните медиуми, бебето се родило само неколку часа претходно, а папочната врвца не била правилно исечена. Бебето е во стабилна состојба, но останува на опсервација во болницата.

Абортусот е нелегален во Бразил, а за кршење на законот следи затворска казна.

Свет

Ајкула изеде турист во Хургада, таткото гледал беспомошно (ВИДЕО)

Published

on

Ужас во познатото египетско летувалиште Хургада. Ајкула нападна млад Русин (23) додека пливал во водата.

Со момчето била и неговата девојка, која за среќа успеала да побегне.

Туристите со ужас од брегот гледале како тигарската ајкула го нападнала човекот пред да успее да го одвлече во водата. Туристот е по потекло од Русија и, според медиумите, долго време престојувал во Египет.

Неговиот татко го гледал фаталниот напад додека очајно извикувал „Тато, тато“ а предаторот го ловел, пренесува „Сан“.

На снимката која кружи на интернет се гледа како неговата девојка хистерично плаче на плажа додека случајните минувачи се обидуваат да ја утешат по грозоморната сцена.

На туристите кои го посетуваат одморалиштето забранет им е влез во водата.

Внимавајте, сцените од видеото може да бидат вознемирувачки.

Continue Reading

Свет

МОРБИДЕН предизвик носи МЛАДИ ЖИВОТИ ширум светот: Инфлуенсер се убил во пренос во живо (Видео)

Published

on

Зонг Хуанг Ге (27), кинески инфлуенсер попознат како „Братот Хуанг“, починал во директен пренос откако испил премногу алкохол. Инцидентот се случил на 2 јуни.

Инфлуенсерот испил најмалку седум шишиња баиџиу алкохол за време на пренос во живо и бил пронајден мртов 12 часа по емитувањето на 16 мај, објавија кинеските медиуми.

Неговата смрт во вторникот ја потврди и сопругата.

Ова е втор инцидент во еден месец, откако 34-годишник беше пронајден мртов набргу откако беше виден како консумира прекумерни количини алкохол на Douiin, кинеската верзија на ТикТок.

Неговата сопруга исто така рекла дека ќе работи до крајот на животот за да ги исплати осумгодишните долгови на нејзиниот сопруг, според StraitsTimes.

Двојката има син, кој оваа година треба да појде во градинка, а Хуанг штотуку изгради нова куќа.

Видео:

https://nypost.com/2023/06/07/social-media-star-dies-after-binge-drinking-on-camera/

Continue Reading

Свет

Како Нетфликс без срам и историска почит ја направи КЛЕОПАТРА ЦРНКИЊА (ВИДЕО)

Published

on

Документарната драма на Нетфликс, која ја прикажува египетската кралица Клеопатра како црна Африканка, предизвика контроверзии во Египет, пренесува 24sata.hr.

Адвокат поднесе тужба против Нетфликс за кршење на законите за медиуми и обид да го „избрише египетскиот идентитет“, а најпознатиот египетски археолог инсистира дека Клеопатра била „светла кожа, а не црна“.
Дури и продуцентите на оваа драма велат дека потеклото на Клеопатра е сомнително.

Клеопатра е родена во Александрија во 69 п.н.е. и била последната кралица од династијата основана од Птоломеј, генерал на Александар Македонски. Птоломејската династија зборувала грчки.

Идентитетот на мајката на Клеопатра е непознат, а историчарите веруваат дека е можно таа да била домородна Египќанка или од некој дел на Африка.

Келопатра во серијата на Нетфликс ја игра Адел Џејмс, која е од мешана раса и африканско потекло. Продуцентите велат дека тоа е одраз на „вековната дебата за расата на Клеопатра“.

Џејда Пинкет Смит, американска актерка која е наратор и продуцент на оваа драма, рече: „Не гледаме или слушаме често приказни за црните кралици, и многу е важно јас и мојата ќерка и нашата заедница да знаеме за такви приказни.

Захи Хавас, истакнат египтолог и поранешен министер за антиквитети, тврди дека тоа е измислица.

„Тоа е целосна лага. Клеопатра била Гркиња, што значи бела“.

„Нетфликс се обидува да предизвика конфузија со ширење лаги дека потеклото на египетската цивилизација е црно“, рече тој.

Адвокатот Махмуд ал Семари побара од државниот обвинител да преземе „неопходни правни мерки“ за да го блокира пристапот до услугите на Нетфликс во Египет. Тој го обвини Нетфликс дека промовира афроцентризам и го брише египетскиот идентитет.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

Трендинг

Copyright © 2021 Булевар.мк